Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Historie karet

                                                               

                            Hokejová karta 

je druh sběratelské karty, která se nejčastěji tiskla na nějaký druh kartonu, s motivem hokeje. Na přední straně se nejčastěji uvádí jen jméno hráče a tým, popř. nějaké doplňující informace. Na straně druhé se mohou objevit statistiky, stručné informace o hráči a životopisné informace. Na starších kartách se zde mohla objevit i reklama.Tyto karty nemají žádnou určenou velikost, ale postupem času se standardizovaly do obdélníku na výšku 8,89 cm a na šířku 6,35 cm. 

 
                                                  
 
 
 
                           První hokejové karty 
byly vyrobeny začátkem 20.století, přesněji r. 1910 – 1913 pod označením C55. Další výrobu karet však zastavila první světová válka. Po ni vyšla série 40-ti karet v roce 1924-25, které byly součásti cigaret, různých čokoládových tyčinek nebo žvýkaček. Tento vývoj karet pokračoval až do r.1941, kdy převážně tiskla karty fa OPC. Po druhé světové válce se začaly formovat karty, které známe v dnešní podobě a jedním z prvních výrobců byla již zmíněna fa O-Pee-Chee. V r.1951 přisel na trh výrobce Parkhurst a v r.1954 výrobce Topps. V 90.letech se pak mezi další výrobce přidaly fy Pro-Set, Pinnacle, Upper Deck, Pacific, Fleer, ITG, atd. Další převratný průlom přinesl Upper Deck v r.1995, kdy do karty vložil kousek hokejového dresu hráče. Tím odstartoval novou éru hokejových karet, co se typu týče (jersey, limitované, podepsané, atd.). Dnes už diky kombinaci těchto typu karet můžeme vidět karty nesmírné hodnoty. Nyní tedy nastává otázka, jak bude vypadat vývoj v dalších letech?

 

                           

                               První karty

se objevily v balíčcích s cigaretami v letech 1910 až 1913. Po první světové válce, v letech 1924-1925, byla vydána ještě jedna řada cigaret s hokejovými kartami.Roku 1920 byly karty tištěny potravinářskou společností. Od roku 1941, tiskla hokejové karty společnost O-Pee-Chee, ta však produkci zastavila po druhé světové válce.Další vydávaná série byla v letech 1951-1952 vydávanými Shirriff Desserts, York Peanut Butter a Post Cereal. Torontská firma Parkhurst začala s vydáváním karet v roce 1951. Následovala firma Topps která začala s tiskem roku 1954-1955. O-Pee-Chee a Topps karty neprodukovali roku 1955 a 1956, avšak následující rok se ke kartám vrátily.Na americkém trhu se v dnešní době objevují desítky firem, které se zabývají tiskem hokejových karet. K nejznámějším patří Upper Deck, Pro Set, Pinnacle aj.

 

                           

                               První vydání 

hokejových karet v Česku značky APS byl v letech 1994/1995. Na kartách se objevili všichni hráči 12 týmů tehdejší doby a trenéři. Díky stávce v NHL se v české lize objevovali i hráči jako Jaromír Jágr, díky tomu stoupla popularita těchto karet.APS vydávaly karty do roku 1997/1998, kdy vyšla poslední série těchto karet. V následujícím ročníku, kdy už APS nevychází, objevuje se nový vydavatel karet - OFS. Tyto karty vychází do dnešních dnů. Ve stejném ročníku jako OFS vychází také DS, které však s vydáváním karet skončili v roce 2002/2003.Zajímavou sérií se stala série Score, které vycházela jen jednu sezonu, a to v roku 1999/2000. Na těchto kartách se objevili hráči z naší 2. nejvyšší ligy, v té době nazývaná 1. DZ liga.

 
                                                                ZDROJ:WWW.WIKIPEDIA.CZ
 
TOPlist
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek